Odwiedzasz nas 25-03-2019

TECHNOLOGIA KANADYJSKA


Pierwsze budynki wznoszone w technologii szkieletowej powstały ponad 200 lat temu w Ameryce Północnej wraz z przybyciem białych osadników. Drewno jako podstawowy materiał budowlany było ogólnie dostępne, relatywnie tanie i proste w obróbce. Technologia budowy domów rozwijała się w miarę postępu cywilizacyjnego. Dzisiaj, po wielu latach doświadczeń, stosowania nowych materiałów i rozwiązań technologicznych, domów z drewna buduje się coraz więcej. Budowane są na całym świecie, niezależnie od stref klimatycznych. Najwięcej domów mieszkalnych o konstrukcji drewnianej buduje się na terenie Ameryki Północnej oraz w krajach skandynawskich.

Obecna technika pozysku drewna, jego obróbki, zabezpieczenia przed chorobami i naturalnymi szkodnikami oraz system budowania domów daje gwarancję na 100-letni okres ich użytkowania. Oczywistym, dodatkowym warunkiem jest budowanie zgodnie z rozpoznanymi już i ustalonymi zasadami. Podstawę wymienionych warunków tworzą nie tylko tradycja i doświadczenia, lecz również obowiązujące normy prawne.

Wyróżnieniem technologii kanadyjskiej jest budowa konstrukcji z elementów o jednakowej grubości oraz rozstawu słupków, elementów stropu i dachu w określonych modułach. W Polsce przekroje elementów przyjęto w wymiarach grubości 38mm, w szerokości natomiast od 89mm do 235mm. Moduły dot. rozstawu wynoszą 40 i 60cm. Przeniesione wymiary elementów z systemu angielskiego (inch, feet...) na system metryczny ułatwiają wykonawstwo oraz dobór przekroju i rozstawu przy projektowaniu.

Technologia budowy domów szkieletowych jest technologią najbliższą do ideału. Jeżeli w domu zbudowanym wady są dostrzegane to najczęściej wynikają ze złego wykonawstwa. Zaletą domów drewnianych oprócz aspektów ekologicznych jest m.in. krótki cykl budowy oraz relatywnie niskie koszty budowy i eksploatacji. Cechuje je stabilna i trwała konstrukcja, niezawodna izolacja termiczna oraz nieograniczona możliwość tworzenia dowolnej wielkości budynku, jego funkcji i architektury. O estetyce i trwałości decydują również materiały stanowiące najnowsze osiągnięcia technologiczne firm o światowej renomie. Wykorzystanie surowców i technologii krajowych oraz nieograniczona możliwość stosowania materiałów importowanych, pozwala na zaspokojenie gustu i potrzeb każdego Klienta.
Do początku
W górę
W dół
Na koniec